Zenové centrum v Litoměřicích

Zprávy - aktuality (Kronika)

Sepisuje Viktor

2017 - Osvobození

Velkou radost mi udělal dlouholetý kolega Vašek Kubíček, který přestal pracovat v Praze a začal se v Litoměřicích angažovat i se zenem. Sehnal krásné prostory v budově čajovny v ulici Osvobození u parku. Navíc svou praxi oživil čerstvý důchodce Pavel Sečanský, se který mě kdysi k zenové praxi přivedl.

Aktuálně v květnu máme za sebou už druhou celodenní nedělní praxi. Pravidelně dochází na praxi kromě mě (Viktor) i Václav, Pavel, Josef z Ústí a trochu opatrně i kamarádka Maruška.

Vaškova manželka Eliška nám darovala potahy na meditační podložky. Moc děkujeme.

Ještě tomu schází nějaká propagace. Tak zatím jsem aktualizoval tento web.

2016 - Zítkova

Počátkem roku jsem opustil prostory v ulici 5.Května, kde byla návštěvnost praxe jako vždy - z počátku pár lidí přišlo, pak už nikdo. Zaznamenávám opakované návštěvy Mirky "Vitálky"

V létě se ozval Erik Dobrovolný, že by chtěl zen zkusit. Já už nic organizovat nechtěl a on se toho ochotně ujal, včetně prostor. Z kraje opět přišli i další lidé, ale většinou jen jednou. Až ke konci roku se pravidelněji účastnil Josef z Ústí nad Labem. Po odpadnutí Erika (narodilo se mu první děcko) jsme se zase rozpadli :)

Nové prostory pro praxi

15.4.2015 - Od nynějška se scházíme v prostorách nově otevřené homeopatické poradny Viktora Matyse na adrese 5.Května 2, Litoměřice. Vždy ve čtvrtek od 1830.

Změna termínu - středa

16.11.2012 - po vzájemné dohodě jsme změnili termín společných schůzek ze čtvrtka na středu. Od nynějška tedy pravidelné meditace probíhají každou středu od 18 hodin na adrese U Kapličky 5, Litoměřice.

Co se tu děje - září 2012

9.9.2012 - jsem si zase jednou vzpomněl na tyto stránky, takže popíšu aktuální situaci. Od května 2012 již nejsem v kanceláři ve Velké Dominikánské, takže praxe se přesunula k nám domů - U Kapličky 5. Ku podivu to jde. Praxi navštěvují pravidelně čtyři lidé včetně mě. Celkem slušný základ na okresní město. Pravda, polovina účastníků (slovy dva lidé) dojíždějí z Ústí nad Labem. Praxe probíhá vždy ve čtvrtek od 18 hodin. Jednou měsíčně - vždy druhou sobotu v měsící - mám(e) již tradiční (téměř) celodenní ústraní od 7 do 17h.

2011 Leden, bez přestávky jedem! :-)

21.1.2011 - stále fungujeme. Praxe i její rytmus pokračují nezměněně. Tedy každou středu od 18 do 20 hodin večerní praxe (zpěvy, zazen) a druhou sobotu v měsíci jednodenní ústraní. Místo se také nemění: Velká Dominikánská 10, Litoměřice.

Kdokoliv je samozřejmě vítán. Prostředí je příjemné, lidi v pohodě. Škoda nevyužít tuto jedinečnou možnost, která je spíše mírným základem k účasti na delších meditačních ústraních vedených některým z Mistrů/Mistryň naší zenové školy.

Další zprávička zase až za rok...? :-)

Stav v září 2009

10.9.2009 - Zenová praxe pokračuje i po zavření centra. Pravidelné týdenní cvičení se odehrává v kanceláři Grumpa.Net ve Velké Dominikánské č.10 vždy ve čtvrtek od 18h. Současně je snaha dodržet i jednodenní ústraní každou druhou sobotu v měsíci (cca 7:30 - 17:00). V případě zájmu se raději nejdřív ozvěte e-mailem, nebo telefonicky.

Beseda v Mahije v Litoměřicích 30.9.2009 od 17h

Provozovatelka klubu Mahia Katka Železná mě pozvala, abych v tomto klubu přišel objasnit, o to v tom Zenu vlastně jde.:o) Rád tam přijdu a těším se i na vaši účast.
Viktor

P.S. Kousek níže si můžete prohlédnout dvě fotky, které po roce přišly od organizátorů akce Čajfest v Děčíně.

Zen centrum končí

9.12.2008 - po dlouhém a nepříjemném rozhodování jsem se rozhodl dále neprodlužovat agónii zenového centra v Litoměřicích. Důvody shrnuji v tomto krátkém povídání.

Víkend Sanghy na Mentaurově

17.-19.10.2008 - v osadě Mentaurov v kopcích nad Litoměřicemi proběhl "Víkend Sanghy", setkání členů školy Kwan Um. Tyto víkendy slouží k tomu, co se nedá stihnout na meditačních ústraních: Pokecat si (na ústraních se nemluví:), projednat organizační věci, vyměnit si zážitky a zkušenosti z lokálních center. Taky tu proběhl seminář pro učitele a učitele ve výcviku. Proběhla i ceremonie předpisů, kde dva lidé přijímali pět předpisů (Václav a Mela) a jeden se stal učitelem Dharmy (Kamil). Blahopřejeme. Zvláště významné je pro nás přijetí předpisů Václavem Kubíčkem, Litoměřičákem. Je to významná posila pro naše místní centrum!
Zlatým hřebem byla Řeč Dharmy. Tu držel Martin Klásek, jeden ze dvou českých mnichů, kteří žijí v Koreji. Na otázky přítomných pak odpovídala Zenová mistryně Bon Shim.
Takže shrnuto: Počasí příjemné, výlet výborný, signál v mobilu slabý. Prostě paráda! :o)
Obrázky z akce na kwanumeurope.org.

Čajfest v Děčíně

5.10.2008 - Tento víkend proběhla v děčínské čajovně akce nazvaná "Čajfest". Byla věnovaná především čaji a byly tu i přednášky o různých zajímavých věcech; mimo jiné o Zenu (Viktor). Na úvod jsem využil toho, že předcházela hra na tibetské misky, a tak jsme plynule přešli k zenové meditaci. Poté jsem trochu popovídal o historii školy Kwan Um a pak už jsme se věnovali smyslu meditace v našem životě. Podělil jsem se o pár osobních zážitků a zkušeností. Bylo i několik dotazů. Já jsem si to dost užil. Lidé během akce neodcházeli, tak snad taky dobrý. Úplně špíčkový ale bylo místo, kde se to odehrávalo: Vyhlídka Kvádrberk nad Děčínem (tedy, trochu jsme si zalezli do lesa, aby nás vítr neodfouknul). Ještě jednou děkuji za pozvání. Moc se mi tam líbilo. A jestli mi pošlou nějakou fotku, tak jí sem připíchnu (už poslali:).

Jednodenní zářijové

13.9.2008 - Pavel, Viktor, Václav. Hezká účast. :o)

Jednodenní srpnové

9.8.2008 - Tak mě při tom sólo týdnu napadlo, že by nemuselo být od věci si sobotu trochu natáhnout. Nejlépe ze čtvrteční večerní praxe už neodcházet domů, a zůstat v centru až do soboty. Rodina souhlasila a ukázalo se to dobré. Přeci jen dva celé dny je víc než jeden necelý. Hlava už opravdu potřebovala vyčistit a ujasnit si pár detailů. Je úžasné, jak to funguje. Nedovedu si představit, že by se tu praktikovalo nějaké přednášení a diskutování. To už bych si tu hlavu mohl rovnou rozbít sám šutrem :o) Zen! Jen je mi divné, že nás nepřišlo víc. Na co čekáme?

Sólo ústraní

červenec 2008 - Nějak jsem začínal mít pocit, že Zen Centrum dostatečně nevyužíváme. Že si skoro nevážíme, že ho máme. A tak jsem si řekl, proč se táhnout do Polska na Kyol-Che, když můžu to samé odsedět v Litoměřicích. A tak jsem si střihnul první sólo retreat v litoměřickém ZC. Jeden týden. A zakončil jsem ho na pravidelném jednodenní ústraní v sobotu 12.7.2008. Během ústraní jsem dostal SMS od Jindřicha, že by si chtěl dát týdenní sólo ústraní, ale nemá kde. Tak byl v Litoměřicích hned v tom dalším týdnu. Takže, kdo další má zájem?

Ústraní - malování

14.6.2008 - Ústraní proběhlo trochu jinak, což jsem do poslední chvíle zatajil. Místo posedávání v zazenu se pracovalo - malovalo. Však to už bylo potřeba. Účast byla naštěstí dost hojná, takže jsme si práci rozdělili a během soboty bylo téměř vše hotovo. Když i následující úterní večerní praxe proběhla pracovně, bylo už hotovo úplně. Výsledek můžete vidět na fotografii. Prokouklo to, co? :o)

Blessing Baby - Žehnání dítěti

25.5.2008 - To je takový hezký obřad, který se dělá přibližně 40 dní po narození dítěte. Přivítáme ho na tento svět; Zenový Mistr jemu i nám řekne pár hezkých slov a nakonec dítěti se slovy "Buddha, Dharma, Sangha" požehná. Tentokrát si to užil Kryštůfek Matys. Obřadníkem byl Wu Bong SSN. Řekl, že důležitější než tento obřad je láska těchto rodičů a tohoto dítěte. Howgh! Taky si všimněte hezkého prostředí, kde se to odehrávalo: Mateřská škola. Ach, jak symbolické! Hrajme si a zrajme! :o)

Pár novinek

Kwan Um, oltářní obraz v ZC Litoměřice Především chci poděkovat Hyon Gak sunimovi za to, že se o nás tak hezky stará. V říjnu minulého roku nás navštívil, vedl ústraní a také besedu, která měla velký úspěch. O měsíc později nám daroval zvon, což je "zařízení", které se jen tak někde nevyskytuje a zpravidla se nahrazuje tibetskou miskou. V lednu nám poslal oltářní obraz Kwan Um (viz foto). S jeho umístěním jsme - díky jeho velikosti - měli problémy. Nakonec to Václav vyřešil tak, že podříznul (snížil) oltář, takže obraz je krásně vidět. Nyní na nás v Praze čeká další balíček od Mistra a příští týden budeme mít hotové poličky na šaty, na které nám Mistr rovněž přispěl.

Další novinkou je, že jsme měli další celosobotní ústraní. Díky krásnému počasí jsme trochu protáhli poobědovou procházku, na kterou s námi šla i Iva a Kryštůfek. Moc jsme si to užili. Nevíme, proč, ale poslední půlhodina sezení byla pro všechny strašně ospalá. Asi těch zážitků bylo na nás moc :o).

Zrození človíčka

17.4.2008 - ve 2:30 se v litoměřické porodnici narodil Kryštůfek Matys. Máme z něj velikou radost. :o)

KiDo na Mentaurově

6.1.2007 - Na přelomu roku jsme uspořádali na Mentaurově u Litoměřic silvestrovské KiDo. Vše se odehrálo v krásné skautské základně, kde jsme se měli zcela přepychově. O dostatek vydatné stravy se nám starala Iva, čímžto jí ještě jednou děkujeme. Kromě Mistrině kuchyně se kida zůčastnilo dalších pět lidí, kteří se podíleli na intenzivním zpěvu a bubnování. Pokud občas sedíte zen, zkuste KiDo - o rozdílech vám pak nikdo nebude muset psát. Samozřejmě se tam i fotilo. :o)

Prosincové ústraní

Účastníci ústraní v Litoměřicích 2007-12 13.12.2007 - Tentokrát bez Mistrů. Na ústraní přijeli opět lidi z jinde, takže to zas bylo trochu nové. Poprvé jsme měli ústraní, kde se hrálo na nový zvon. Lucie si vyzkoušela, jaké to je být Hlavní učitelkou. Milo moktakoval. Já s Jindřichem jsme si užívali na místech praktikujících ne-funkcionářů. Aspoň jsme si zazvonili. Jindřich poránu, já navečír. Focení probíhalo už večer před ústraním. Pivovarský sál. Poznáváte? :o)

Jednodenní ústraní s Hyon Gak Sunimem JDPSN

10.11.2007 - Tak tohle byla naprosto mimořádná sobota. Škoda, že v Litoměřicích nejsou lidé, kteří si jí chtěli vychutnat celou. Ústraní vedl Mistr Dharmy Hyon Gak Sunim JDPSN, což je záležitost, která se na lokálních retreatech děje opravdu jen zcela vzácně. Účast zajistili již po několikáté členové z Prahy. Z litoměřického centra se tak stává oblíbené výjezdní místo. :o)

Hyon Gak nám umožnil i konganové rozhovory. Vrcholem pak byla podvečerní Řeč Dharmy. Ta měla hojnou propagaci a účast tomu odpovídala. Přišlo cca 20 lidí. Hyon Gak Sunim přivezl pro všechny dárek: Málu vyrobenou ze dřeva stromu spáleného bleskem. V Koreji velmi ceněná vzácnost. Zenové centrum pak dostalo i příspěvek na další vybavení a během několika dní by měl dorazit i zvon. Hyon Gak Sunim opravdu příjemně zaskočil.

Taky chci poděkovat Čajovně Hora za zapůjčení nádobí a navážení správné dávky čaje. A taky Ivě za vynikající štrůdl.

Doufejme, že litoměřičtí postupně cestu do zenového centra najdou a začnou se věnovat pravidelně meditační praxi. Naše životy i tento svět o opravdu potřebují. A navíc tu je celkem sranda. :o)

foto: Rozpovídaní účastníci. foto: V prostřed Hyon Gak Sunim JDPSN. foto: Rozdávání dárku - mála. foto: No, pohoda!

1. výročí Zen centra v Litoměřicích

13.10.2007 - V sobotu jsme si střihli další jednodenní ústraní. Litoměřickou dvojici přijel povzbudit Jindra z Prahy. To je slušná účast :o). V podvečer proběhla oslava 1. výročí našeho centra. Aby případní zájemci nebyli odkázáni jen na povídání po ústraní, nabídli jsme na plakátcích možnost zúčastnit se večerních zpěvů Jindra a Viktor na Zenovém ústraní - oběd. a jedné rundy sezení. Přišli na to čtyři lidi, což je príma.

Ještě jsme měli přislíbenu návštěvu Hyon Gak Sunima, ale ten bohužel po ránu zjistil, že má chřipku, takže nepřijel ani Kuba, který ho měl přivézt. Večírek proběhl velmi pohodově. Tak pohodově, že jsme zapomněli fotit. Jediným snímkem tak je zcela neformální oběd, který jsme s Jindřichem zbašitili sami. A ani jsme to nemuseli vařit. Díky Ivo! :o)

Nová adresa stránek

1.10.2007 - Od nynějška můžete navštěvovat tyto stránky i na adrese:

http://zen.grumpa.net/

Stávající adresa http://grumpa.net/zen/ samozřejmě funguje taky.

Centrum má novou podlahu

1.10.2007 - Po téměř ročním působní v Zen centru v Palackého ulici se rozhodl majitel p.Kabelka nechat položit novou podlahu. Nyní tedy místo betonu pokrytého linem máme pěkná dřevěná prkna pokrytá lakem. Přesně jak vidíte na pozadí této zprávičky. Moc děkujeme :o)

Ústraní pro učitele

28 - 30.9.2007 - Brněnská sangha uspořádala téměř již tradiční ústraní pro učitele Dharmy a učitele Dharmy ve výcviku. Ústraní tradičně vede Čong An Sunim JSPSN z Maďarska. Kromě běžné meditační praxe je část ústraní vyplněná workshopem, kde se beseduje a radí. Je to velmi užitečné setkání, protože lidé, kteří vedou zenová centra si potřebují stále vyjasňovat otázky kolem výuky, úvodu do praxe začátečníků a samozřejmě i praxe svojí. Před akcí ještě proběhla Řeč Dharmy v brněnské galerii Venclovka. Díky všem. Moc se mi líbilo. Viktor.

Sobotní ústraní se vzácnou návštěvou

25.5.2007 - tradiční sobotní ústraní proběhlo 12.5. opět v pohodě. Obídek chutnal, meditace čistila, zpěvy zněly... A taky jsme přivítali vzácnou návštěvu: Věrka Hrůšová se na nás přijela podívat téměř bezprostředně po svém návratu z pětiměsíčního pobytu v Koreji. Po praxi jsme zašli do nově otevřené čajovny. Je to tam moc pěkné. Zkuste ji taky, je naproti gymnáziu.

Nová položka v menu - články

15.4.2007 - povšimněte si, že v hlavním menu přibyla nová položka "články". Občas něco přeložíme, nebo opíšeme, tak to sem umístíme. Začínáme úryvkem z knihy "Zenové učení Bódhidharmy", kterou vydala Votobia před deseti lety a dneska je úplně rozebraná... Škoda, skvělé čtení.

Promítání a beseda na gymnáziu v Lovosicích

30.3.2007 jsme byli pozváni na Gymnázium v Lovosicích na promítání dokumentu o Dalajlámovi a následnou besedu. Jednalo se o promítání v rámci filmového klubu, který si gymnazisti sami vedou. Následné besedy jsme využili hlavně k představení Zenu a školy Kwan Um a pozvali milé studety a studentky k návštěvě našeho zenového centra. Dostali jsme i milý dárek - dva krásné šálky. Děkujeme :o)

Březen - měsíc prázdnoty?

10.3.2007 - dnešní jednodenní ústraní se konalo těsně po chřipkové epidemii. V minulých týdnech byla večerní praxe běžně navštěvována jedinou bytostí. Ale dost jsem si to užíval. Škoda, že zůstáváte doma. Já z večerní praxe chodím domů plný energie. Také přišel nový "žák". Tak doufejme, že mu elán vydrží. Na dnešní ústraní jsem odložil úklid centra, jenže jsme tam nakonec byli jen dva lidi, takže jsem si to stejně musel odmakat sám. Nějak mi to s tou vypočítavostí nevyšlo...:o) Lidi, haló, kde jste?

Únor, Billy, pole silly

10.3.2007 - s touto zprávičkou jsem se trochu opozdil. Takže, 10.2. jsme měli další jednodenní ústraní. Tentokrát byla už účast opravdu mezinárodní, i když je fakt, že Tania toho času pobývá v pražském zenovém centru. Rovněž Kamilovi z PZC děkuji za významnou podporu. A Vaškovi, který nám emigroval do hlavního města taky.

Lednové jednodenní ústraní

16.1.2007 - minulou sobotu proběhlo další jednodenní ústraní v našem zen centru. Účast byla o něco vyšší (dopoledne 7 lidí, odpoledne čtyři). Poprvé přijeli lidé i odjinud - dva z Prahy a jedna z Mostu. Jedna "pražská" je Slovenka, takže jsme to měli dokonce s mezinárodní účastí. :o)

Tentokrát jsem nezapomněl foťák, takže se můžete kochnout obrázky. Příště ale přijďte osobně. Vlastní zkušenost je k nezaplacení, viďte Olčo a Martino..;-)

foto: Pohled na účastníky - od oltáře foto: Pohled na účastníky od zadu foto: Pohled na účastníky od zadu foto: Po akci - beseda při vaření čaji foto: Čaj již uvařen a žere se foto: Hromadná, skupinová, závěrečná.

První jednodenní ústraní v našem centru

9.12.2006 - tuto sobotu jsme uspořádali jednodenní ústraní. Bylo to naše první, takže je provázela menší organizační nejistota. Největší problém byl pochopitelně s tím, jak to udělat s obědem. :o) Další príma věc byla, že když jsme ráno přišli, byl dům zamčený (nikdy se nezamyká) a klíč od vrat byl uvnitř v centru. Dle zásady "Just Do It!" jsme přelezli ploty u přilehlého domu a pak už to bylo snadné. Hlavně žádnou paniku! Ústraní ze zúčastnilo celkem 6 lidí (alespoň na jeho část). Na konec jsme si dali čajíček a klábosíček. Takže 13.1.2007 pro velký úspěch akci zopakujeme.

Řeč Dharmy A. Piotrowského v knihovně

16.11.2006 - V Knihovně K.H.Máchy v Litoměřicích jsme uspořádali "Řeč Dharmy". To je akce, kde některý ze studentů školy přenese úvodní řeč a pak následují dotazy zúčastněných na mistra. Otázky se mohou týkat prakticky čehokoliv - od meditační praxe až po soukromý život. Naší Řeči Dharmy se zúčastnil Mistr Dharmy Andrzej Piotrowski z Polska. V knihovně bohužel nebyl fotoaparát, takže jediná fotka je z návštěvy zen centra po besedě v knihovně.
Andrzej Piotrowski a další představitelé zenové školy Kwan Um na návštěvě zen centra Litoměřice.
Na fotografii vidíte představitele naší školy. Zleva:
Jakub Koldovský - opat české sanghy zenové školy Kwan Um,
Andrzej Piotrowski JDPSN - Mistr Dharmy z Polska (s učitelskou holí),
Věra Hrůšová - opatka pražského zenového centra,
Petr Hrůša - manžel Věry a podporovatel české sanghy,
Pavel Sečanský - první "kwanumák" z litoměřicka; konkrétně z Ploskovic.

První večerní praxe!

11.10.2006 - Včera v úterý 10.10. proběhla první večerní praxe v našem zen centru. Účast byla akorát - tři lidi. Zpěvy trochu vázly, při sezení byla zima, ale hlavně, že to může fungovat. drobnosti vychytáme :o). Taky se můžete podívat na fotografie, jak to vypadá z venčí a uvnitř.

foto: zen centrum Litoměřice, pohled z ulice foto: zen centrum Litoměřice, pohled ze dvora foto: zen centrum Litoměřice, uvnitř - malá sólo-praxička foto: zen centrum Litoměřice, připraveno na praxi

Otevření zen centra

8.10.2006 - První praxe v novém zenovém centru v Litoměřicích proběhne v úterý 10.10.2006. Stihnete-li zajít, bude to moc príma. Žádná páska se přestřihovat nebude, prostě jen probereme úvod do praxe, zpěvy, sezení a prohodíme pár slov. A pak už každé úterý. Jupííí! :o)

Ha, zásadní změna

4.10.2006 - ...a tou je jiná adresa. Příjemnou náhodou se nám podařilo objevit zajímavé prostory pro zenové centrum, a tak jsme nechali předělávek ve stávajících prostorách a šupajdíme tam. Adresa je na titulní straně. Je to tam větší a tak nějak zdá se i příjemnější. Otevřeno by mělo být během skutečně velmi krátké doby! Majiteli dřívějšího objektu děkujeme, ale odcházíme.

Věci už běží...

27.7.2006 - Brigády už probíhají pravidelně každou sobotu s účastí 1-4 lidi. To je fajn. Mimo to se občas podaří zajít i v týdnu, ale ty horka...!

Zatím se stále páráme s oknem, ale bude hezké dřevěně vypadající, takže ta piplačka s ním se určitě vyplatí. Musíme si s tím pomoct sami. Přivolaný odborník při prvním pohledu na okno řekl oblíbenou řemeslnickou formuli: "To chce celý vybourat a dát nový!". Tak jsem mu řekl, že tuhle odbornost mám taky a tím jsme skončili. :o) Ale to nevadí, ta práce je taky taková meditace a navíc nás to baví, tak co, žejo? Jen abychom byli někdy hotoví.

Taky jsme dostali dva finanční dary. Díky moc. A další jsou samozřejmě vítány. Chystám se převést účetnictví zen centra na web, aby to bylo úplně transparentní. Zatím se pohybujeme v řádu stokorun, takže to nehoří. Ale později budou dárci jistě rádi, když uvidí na co jejich příspěvky plynou.

Tak máme po brigádě

28.5.2006 - První brigáda proběhla za účasti dvou osob. Přeci jen páteční termín nebyl právě nejšťastnější. Teda vlastně jsme byli tři - ještě čajmistr z budoucí čajovny, který nám pomohl vyklidit naší místnost a my mu na oplátku pomohli s jeho věcma.

Odcházeli jsme po 14 hodině, takže pokud někdo přišel později, omlouváme se, že jsme nepočkali. Čekat nebylo proč, protože v domě dosud nefunguje voda ani elektřina, takže stejně nešlo nic moc dělat. Tak jsme aspoň zmapovali stav. Na následujících fotkách si můžete udělat obrázek sami.

oznacene_okno oznacene_okno oznacene_okno oznacene_okno oznacene_okno

Brigády od nynějška budou každou sobotu od 9 hodin.

Oznámení první (seznamovací) brigády

14.5.2006 - První brigáda v zenovém centru by se měla (je to předběžné) uskutečnit v pátek 26.5.2006 v čase od 9 do 19 hodin. Přijít a odejít můžete kdykoliv. I na jedinou hodinu jste tu srdečně vítáni.

Kromě úklidu to bude také příležitost seznámit se a trochu se poznat. Podle českého přísloví: "Nehledej panenku při tanci, ale při práci". Zen je velmi praktické učení pro každodenní život. "Děláš-li to na 100 procent, pak je to zen." Tak si přijďte zameditovat s hadrem v ruce. Výsledek nám ukáže, jak jsme na tom s naší myslí. :o)

Stránka s prosbou o pomoc

14.5.2006 - Jak si můžete všimnout v hlavním menu nahoře, přidal jsem stránku s prosbou o pomoc. Klikněte si tam a zkuste se zamyslet nad tím, co byste mohli centru poskytnout.